Fusion style – odkryj nowy trend niebanalnych zestawień

Trend na fusion jest obecny nie tylko w kuchni czy na wybiegach modowych, ale także we wnętrzach. Wielki powrót estetyki, która zakłada – jak sama nazwa wskazuje – fuzję różnych stylów bywa niekiedy mylony z artystycznym miszmaszem konwencji. Tymczasem styl fusion to połączenie dokładnie określonych elementów. W tej estetyce łączy się bowiem stare z nowym. Jak to rozumieć i – co ważniejsze – jak stworzyć wnętrze w stylu fusion?

Styl fusion pojawił się pod koniec XX wieku jako wyraz sprzeciwu wobec wszechobecnego minimalizmu we wnętrzach. Trend wylansował Philippe Starck, który stworzył słynne krzesło Luis Ghost o kształcie ludwika (tradycyjny mebel francuski), wykorzystując jako materiał… tworzywo sztuczne. Takie połączenie dawnych elementów z nowoczesną formą stanowi kwintesencję stylu fusion.

Fusion style – przeciwieństwa się przyciągają – mieszaj odmienne style

Zasada: „mieszaj stare z nowym” może być interpretowana na wiele sposobów. Styl nowoczesny rozumiany szeroko to zarówno skandynawski minimalizm, jak i chłodna industrialna estetyka. Z kolei motywy z dawnych epok da się wpisać w koncepcje aranżacyjne znane z francuskich, angielskich, klasycznych, a nawet rustykalnych i marynistycznych wnętrz.

Jak stworzyć wnętrze w stylu fusion? Na początek wybierz elementy wyposażenia, które Ci się podobają, i podziel je na kategorie: „nowoczesność” oraz „dawne aranżacje”. Do minimalistycznej białej kanapy i jasnego tła na ścianach i zasłonach dobierz charakterystyczne dodatki w starodawnej estetyce. Zdecyduj się na postarzany zegar w stylu marynistycznym, industrialny stolik, na przykład stolik Copper z funkcją schowka, i impresjonistyczny dywan nawiązujący barwami do kultury Dalekiego Wschodu.

Zadbaj o wyrazisty kontrast – zachowaj umiar

Projektanci wnętrz podkreślają, że styl fusion – pomimo zaskakujących połączeń – powinien być wprowadzany w dość zachowawczy sposób. Brzmi jak sprzeczność? Nie do końca. Wspomniana estetyka nie jest tylko odmianą eklektyzmu. Tutaj ma znaczenie podłoże minimalizmu, przełamane interesującymi elementami vintage. Przewaga prostoty sprawi również, że elementy retro będą bardziej rzucać się w oczy.

Aby uzyskać taki efekt na przykład w swojej sypialni, wykorzystaj surowe, industrialne wykończenie ścian i podłóg, modernistyczną pościel nawiązującą do rozwiązań technologicznych (chociażby pościel Code). Dekoracją niech będą rustykalne szafki, stary aparat fotograficzny i wysłużony, stylowy rower.

komplet pościeli code fusion style mieszkanieloft.pl

Dokonaj fuzji, czyli baw się wzorami i materiałami

Pamiętaj, że kontrast pożądany w estetyce fusion nie zależy tylko od zestawiania surowych form z zaokrąglonymi kształtami czy ascetycznych kolorów z feerią barw. Ważne jest również zwrócenie uwagi na materiały.

Chcesz urządzić salon w stylu fusion? Wykorzystaj nowoczesne materiały, takie jak cegła, stal czy zimne szkło, i połącz je z przytulnymi dodatkami nawiązującymi do poprzednich epok. Możesz użyć na przykład poduszki w konwencji retro (na przykład w poszewce w żółto-czarną pepitkę od Dekoria.pl), która będzie odznaczać się na tle modernistycznego stołu ze szkła i srebrnej stali.

Możesz także połączyć styl industrialny z tradycyjną angielską kratą. Zaaranżuj salon w taki sposób, by ściany były wykończone surową, jasną cegłą. Możesz ożywić ją fragmentem pomalowanym na wyrazisty czerwony kolor. Do loftowej stylistyki dołącz fotele o miękkim, materiałowym wykończeniu w kratę, na przykład z  kolekcji Edinburgh od Dekoria.pl, oraz podnóżek o kształtach w stylu retro.

Jeśli znudziły Ci się wnętrza w wersji „total look”, styl fusion może okazać się dobrym kierunkiem. Masz własny pomysł na zestawienie aranżacji? Dobierz elementy wyposażenia w różnych stylach i stwórz autorski wystrój Twojego domu. Potrzebne produkty znajdziesz na Dekoria.pl. Zestawiaj nowoczesne kształty i materiały z elementami nawiązującymi do dawnych epok dzięki meblom, tkaninom i detalom pochodzącym z odmiennych konwencji stylistycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *