Lofty. Cechy, trendy i ich historia | mieszkanieloft.pl

Czym są Lofty? Jakie cechy pomieszczenie musi spełniać, by można je było określić jako Loft? Otóż w swojej pierwotnej postaci to surowe i opuszczone pomieszczenia fabrycznymi bądź przemysłowymi, które zaadaptowane zostały do celów mieszkalnych. W obecnych czasach Loftem nazwać możemy pofabryczne pomieszczenia z podkreślonymi elementami konstrukcyjnymi, surowym wnętrzem i betonową posadzką, jak również nowo budowane budynki stylizowane na tradycyjne lofty, zachowujące charakterystyczne cechy architektoniczne industrialnego stylu.


Lofty – rys historyczny

Moda na Lofty rozpoczęła się w Nowym Jorku mniej więcej w latach 50-tych ubiegłego wieku, jednak by poznać dokładnie genezę tego zjawiska, należy sięgnąć jeszcze głębiej. Kryzys lat 30-tych i powojenna recesja XX wieku spowodował masowy eksodus przemysłu z centrów dużych miast, jak również poza terytorium Stanów Zjednoczonych. Tak właśnie do użytku trafiły wielkie i otwarte pofabryczne pomieszczenia, z wysokimi sufitami i wielkimi oknami, które dzięki temu, że były tanie w wynajmie, stały się oazą dla młodych i ubogich artystów, miejscem ich pracy, a także zamieszkania.

Najbardziej znaną osobą, która przyczyniła się do rozpowszechniania mody na zamieszkanie w opustoszałych fabrykach, był Andy Warhol, który tam zamieszkał. Zapraszał do siebie znane osobistości, organizował huczne bankiety, dzięki czemu lofty zaczęły być utożsamiane ze stylem życia artystycznej bohemy, stały się symbolem indywidualizmu i twórczej swobody. Więcej o historii loftów znajdziecie w artykule Historia loftów

mieszkania w starych fabrykach

Cechy charakterystyczne Loftów

Lokal mieszkalny można nazwać loftem wtedy, gdy posiada on kilka bardzo charakterystycznych dla niego cech. Najważniejszą z nich jest otwarta i niczym nie ograniczona przestrzeń, wysokość pomiędzy podłogą a sufitem to cztery metry , a najczęściej jeszcze więcej. Istotną cechą są duże i przeszklone okna, przechodzące przez całą wysokość lokalu. We wnętrzach najczęściej króluje surowy klimat i neutralna kolorystyka. Betonowe podłogi, cegły, plątanina rur to esencja wnętrza loftów.

Kolejnym elementem cechującym lofty, który jest pochodną wynikającą z położenia lokalu na najwyższych piętrach w budynku, są przepiękne widoki z okien, bądź z zagospodarowanej części dachu, gdzie właściciele pomieszczenia mogą urządzić tarasu lub ogród zimowy. Lofty mogą być również jedno lub wielokondygnacyjne, a dzięki wysokości pomieszczenia nic nie stoi na przeszkodzie by zastosować nadwieszone antresole.

Lofty i wystrój wnętrz

Lofty a aranżacja wnętrza

Charakterystycznymi elementami loftów są widoczne materiały konstrukcyjne takie jak: cegła, beton, stal czy drewno. Niewykończone, nieotynkowane, betonowe ściany, betonowe posadzki bądź stare drewniane podłogi to kwintesencja loftu. Jeśli chcemy jeszcze mocniej zbliżyć się do Hard Loftu, można zastosować elementy stalowe, które wprowadzą jeszcze surowszy klimat pomieszczenia.

Kable, przewody, rury i przewody elektryczne warto pozostawić na zewnątrz ścian. Jeśli chodzi o oświetlenie to w przypadku tak wysokich pomieszczeń warto zamontować długie, wiszące lampy i żyrandole. Oświetlenie zawieszone na różnych poziomach podkreśli indywidualny styl wnętrza. Wysokie i duże okna rozświetlają pomieszczenie w ciągu dnia i niewybaczalnym błędem jest zawieszenie w nich firan bądź zasłon.

Styl industrialny nie musi być zimny i surowy, umiejętnie dodane elementy drewniane i biały kolor nadadzą wnętrzu intymny charakter. Lofty to pomieszczenia, w których idealnie sprawdza się zasada, że im mniej tym lepiej. Więcej informacji znajdziecie w poście aranżacja loftu

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *