Historia loftów na świecie i w Polsce – piękno z ruin

Historia loftów i ich powstanie jest bardzo przewrotna – od kryzysu i upadku po splendor i bogactwo. Jednak by nie uprzedzać faktów, zacznijmy od początku.
Loft w języku angielskim oznacza strych, poddasze bądź pomieszczenie znajdujące się nad główną kondygnacją. W języku staroangielskim loft to powietrze, przestrzeń i to właśnie to określenie najlepiej opisuje klimat mieszkań, które powstały w wyniku adaptacji starych hal przemysłowych i opuszczonych fabryk i magazynów.

Historia loftów w USA – geneza powstania

Lofty na świecie i ich historia - opuszczone fabryki

Pierwsze informacje o zajmowaniu terenów poprzemysłowych pojawiają się mniej więcej w 1932 roku, gdy podczas kryzysu w USA uchwalono prawo, które pozwalało na zamieszkiwanie w opuszczonych magazynach.

……jak brzydkie kaczątko……….

Moda na mieszkanie w starych opuszczonych budynkach poprzemysłowych na dobre rozpoczęła się w latach 50 ubiegłego wieku w dzielnicy SoHo, fabrycznej części nowojorskiego Manhattanu. Upadłe i opustoszałe dzielnice odkryte zostały przez artystów, którzy zaczęli zajmować nielegalnie, bądź wynajmować za niewielkie kwoty puste lokale i zamieniać je na swoje pracownie, warsztaty a z czasem także mieszkania. W 1973 roku ówczesne władze Nowego Jorku prawnie zalegalizowały możliwość mieszkania w pofabrycznych budynkach, pomimo niespełnienia przez nie wymogów BHP, higieny i bezpieczeństwa.Dzięki nowojorskiej bohemie fabryczne hale i magazyny przeistoczyły się w jedno z najbardziej pożądanych miejsc do zamieszkania.

Lata 70 i 80 ubiegłego wieku to dalszy proces modernizowania loftów, które z prowizorycznych pomieszczeń zaczęły przeistaczać się piękne galerie i mieszkania użytku codziennego. Wszystko to dzięki nowej generacji artystów, którzy inwestując potężny kapitał w zakupione lokale przeistaczają je w piękne, przestrzenne i dzięki wielkim oknom, świetnie oświetlone przestrzenie.

……zamienia się w łabędzia……….

Nowojorska elita, dyrektorzy najwyższego szczebla, biznesmeni, jak również grube ryby świata show biznesu i sztuki, spragnieni awangardowych rozwiązań, zachwycili się  surowym, postindustrialnym klimatem loftów.  Czynniki te spowodowały, że na początku lat 90-tych XX wieku ceny loftów poszybowały w górę i stały się jednymi z najdroższych nieruchomości. Lofty stały się obiektem pożądania możnych tego świata.

Lofty ostatecznie straciły swój pierwotny charakter, a żadnego początkującego artysty z pewnością nie stać na zakup tak drogiego mieszkania. Dzięki Loftom powstała kultowa nowojorska dzielnica SoHo, jedna z najdroższych dzielnic na świecie.

Lofty w Europie i Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *