Beton dekoracyjny w Lofcie, surowy lub subtelny design

By przestrzeń, w której mieszkamy mogła nabrać odpowiedniego charakteru, potrzebuje czegoś wyjątkowego, niewielkiego dodatku, sprawiającego, że stanie się wyjątkowa. Czasem warto pomyśleć o tym wyjątkowym elemencie już na etapie budowy czy wykończenia. I wtedy przydaje się wiedza o istnieniu jakże pasującego do industrialnego stylu Loft materiału, którym jest beton dekoracyjny.

Nie da się ukryć, że większość z nowoczesnych budynków mieszkalnych swoje wzorce czerpie z przeszłości. Bryła architektury, rozkłady mieszkań czy wykończenie nawiązuje do najlepszych przykładów designu, który swoje początki miał przed wieloma laty. I choć wtedy nikt nie myślał na poważnie lub też nie nazywał tego designem”, to właśnie wtedy zapoczątkowany został ruch, który dopiero teraz zyskał na prawdziwej popularności.

Beton dekoracyjny w lofcie

W bezpośrednim tłumaczeniu słowo „loft” oznacza strych lub też poddasze. Pomieszczenia umieszczone bezpośrednio pod dachem rzadko wykorzystywany było jako przestrzeń mieszkalna. Częściej stanowiły raczej dodatkowe miejsce, które służyło do przechowywania niepotrzebnych rzeczy. Czasem zdarzało się jednak, że na takich poddaszach zaczęli pojawiać się artyści. Poddasza stawały się więc pracowniami, które oferowały duże przestrzenie do pracy, a nierzadko także wyjątkowe oświetlenie.

Obecnie słowo loft kojarzy się dość jednoznacznie z nowym typem budynków, które powstają na terenach będących kiedyś typowo przemysłowymi. To nieraz ogromne fabryki oferujące połacie przestrzeni idealnie nadające się pod zabudowę mieszkaniową. Odpowiednio podzielone ścianami stają się wyjątkowym miejscem do życia. Nie tylko dla osób, które czują artystyczne powołanie.

Jako że jedne z pierwszych loftów mieszkalnych powstawały na terenach fabrycznych, nie powinno dziwić to, że pełne były one wszelkiego rodzaju betonu oraz metalu. Gdy zaczęto zasiedlać tego typu budowle odkryto, że o wiele ładniej wyglądają, gdy pozostałości po poprzednim „życiu” budynku zostają nienaruszone. Beton w czystej postaci, który przez lata służył za zwykłe podłoże, nagle stał się czymś innym. Czymś zupełnie nowym, co należało jeszcze dodatkowo podkreślić i wyeksponować.

Beton dekoracyjny - materiał Pandomo Loft

Beton dekoracyjny jako niezbędny DODATEK

Choć lofty, które pojawiły się jako pierwsze powstawał w budynkach przeznaczonych wstępnie dla przemysłu, to już ich następne „generacje” były specjalnie tworzone. Soft lofty, czyli zbudowane zupełnie od nowa budynki i zaprojektowane tak, by tylko przypominały twory industrialne. Bardzo wysokie sufity i otwarte przestrzenie to jedna z charakterystycznych cech. Kolejną jest obecność materiału, który nazywamy betonem dekoracyjnym.

To specyficzny rodzaj budulca, którego właściwości nie ograniczają się jednak tylko do tej cechy. Owszem beton stanowi jeden z podstawowych materiałów służących do budowania, ale w ostatnich latach zaczęto dostrzegać inne walory. Surowa forma sprawiła, że beton dekoracyjny stał się kolejnym elementem pomagającym wzmocnić charakter loftu. Szczególnie w przypadku, gdy budynek jest zupełnie nowy.

Beton na podłogę i na ściany

Beton dekoracyjny z powodzeniem wykorzystywany jest na podłożach, dodając im surowości i sprawiając, że całe mieszkanie wygląda zupełnie inaczej. Jednak jego charakterystyczny szary kolor oraz faktura mogą posłużyć do przyozdobienia także innych elementów lokum. Beton dekoracyjny doskonale sprawdza się także w łazienkach. W porównaniu do glazury, która stała się niemal obowiązkowym elementem wyposażenia w pomieszczeniach, gdzie jest wilgotno, beton sprawdza się równie dobrze. Jest wyjątkowo odporny, a na dodatek znacznie łatwiej utrzymać go w czystości.

Może się wydawać, że beton dekoracyjny oznacza tylko jeden kolor – szary. To błąd, gdyż obecnie technologia pozwala na tworzenie różnych odcieni, które bez problemu da się dopasować do wizji architektonicznej czy też dekoracyjnej.

Beton ozdobny

One comment on “Beton dekoracyjny w Lofcie, surowy lub subtelny design

  1. Podoba się mi aranżacja z betonem dekoracyjnym w tle w łazienkach.
    http://rocke.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *