Aranżacja loftu – podpowiadamy jak urządzić Loft

Przekształcanie starych hal fabrycznych, opuszczonych magazynów na cele mieszkalne stało się modne już w ubiegłym wieku. Dzisiaj lofty są obiektem pożądania wielkich tego świata, jednocześnie wskazują na statut właściciela. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że aranżacja loftu jest nie lada wyzwaniem. Lofty dzięki swojej ogromnej, prawie nieograniczonej przestrzeni, pozwalają swoim lokatorom na swobodę w planowaniu i wyposażaniu swego lokum, ale dopiero odpowiedni wystrój pozwoli wydobyć z pomieszczenia to, co w postindustrialnym wnętrzu najpiękniejsze.

 Jak powstał nowy trend czyli aranżacja loftu

O całej genezie i poszczególnych fazach powstania i rozwoju mieszkań typu loft, możecie się dowiedzieć z artykułu o historii loftów. Tutaj wspomnę jedynie, że moda na zajmowanie opuszczonych fabryk, hal produkcyjnych i magazynów rozpoczęła się we wczesnych latach 40 ubiegłego wieku w dzielnicy SoHo nowojorskiego Manhattanu. Niskie ceny wynajmu pofabrycznych lokali zachęcały ubogich artystów przekształcenia wolnych powierzchni na swoje pracownie artystyczne, galerie i niejednokrotnie wykorzystywane były jako lokale mieszkalne. Obecnie loft jest symbolem luksusu i pozycji społecznej.

W obecnych czasach lofty to apartamenty o wysokim standardzie, jednak nie tylko luksus i nowoczesne wnętrze skłaniają do zakupu mieszkania typu Loft. Głównym wyznacznikiem jest jednak poczucie otwartej przestrzeni pomieszczenia bez ścian. Lofty zapewniają doskonałe oświetlenie w dzień dzięki oknom od podłogi po sam sufit. Więcej o głównych cechach loftów znajdziecie Państwo w artykule lofty – czym są.

Niestety w Polsce nadających się do przystosowania pofabrycznych obiektów jest niewiele, a jeśli już taki znajdziemy to najczęściej są one objęte nadzorem konserwatorskim, co związane jest licznymi obostrzeniami, jeśli chodzi o adaptację lokali do funkcji mieszkalnej. Pieczę nad tego rodzaju budynkami najczęściej sprawuje miejski konserwator zabytków i to tam skierować powinniśmy pierwsze kroki jeśli staramy się o pozwolenie gdy chcemy odnowić postindustrialny kompleks.

Popyt i modę na mieszkanie w loftach podchwycili rodzimi deweloperzy. Wielu z nich rozpoczęło budowę osiedli stylizowanych na postindustrialny styl. Tak powstały Soft-lofty  czyli budowane od podstaw budynki mieszkalne stylizowane na apartamenty industrialne.

Aranżacja loftu: przestrzeń, światło i wyobraźnia

przykład aranżacji mieszkania typu loft

Przestrzeń to główny wyznacznik industrialnego stylu, dlatego zasada brak podziałów i ścian działowych jest bardzo ważna. Aranżując loft nie pozwólmy zaburzyć formuły otwartej przestrzeni pomieszczenia, lecz postarajmy się uczynić z niej jak największy atut. Należy wyraźnie zaakcentować strefy naszego mieszkania,takie jak kuchnia, sypialnia, czy salon, pamiętając o tym, że loft jako jeden ogromny pokój. Kuchnia w lofcie to integralną część salonu, podobnie jak jadalnia czy pracownia. Granice salonu w lofcie idealnie wyznacza dywan, który jest ozdobą, a zarazem wydziela strefę dzienną pomieszczenia. Dywan to wyśmienite podłoże dla sofy i ławy. 

Jeżeli pragniemy wydzielić strefy, zastosujmy rozwiązania odpowiednie do przestronnych wnętrz – szklane ściany, stałe bądź przesuwane, pozwolą wydzielić intymną przestrzeń na sypialnię, nie zmniejszając optycznie loftu.Ze względu na swoją wysokość w loftach można zastosować antresolę, która dodaje pomieszczeniu kolejne metry użytkowe. Reguła minimalizmu, czyli im mniej tym lepiej, jak najbardziej wpisuje się w styl aranżacji loftów.

Aranżacje loftu – industrialne inspiracje

mieszkanieloft.pl przyklad aranżacji mieszkania typu loft

Inspiracja industrialnym designem powinna odgrywać główną rolę w aranżacji wnętrza loftu. Integralnymi i naturalnymi elementami aranżacji loftów są materiały konstrukcyjne takie jak cegła, beton, stal czy drewno. Niewykończone i nieotynkowane ściany to nieodłączne atrybuty loftu. Wielokrotnie spotkać można surowe posadzki betonowe, które po wykonaniu polerowania dodają pomieszczeniu dodatkowego blasku. Dużą popularność zdobywają posadzki Pandomo Loft imitujące prawdziwy beton.

Styl loftu nie musi być chłodny i surowy. Jeśli właściciel pragnie nadać pomieszczeniu trochę ciepła, z powodzeniem można stosować drewniane podłogi, a biały kolor ścian zapewni wnętrzu przytulny charakter. Stosując drewniane elementy i biel jako dominujący kolor, nadamy wnętrzu przytulniejszy charakter. Wyrazisty kolor mebli i barwne dekoracje perfekcyjnie wpasują się w przestrzeń loftu.

Kable, przewody na ścianach, wystające rury w zależności od upodobań właściciela mogą zostać wyeksponowane na zewnątrz lub ukryte w ścianach. Długie, wiszące lampy lub żyrandole to naturalny element wystroju wnętrza, szczególnie gdy wykończone będą ze szlachetnej stali.

Również podczas meblowania oszczędność w urządzaniu kosztem zagospodarowania dostępnej przestrzeni to specyficzna cecha loftów. Użyte meble, zastosowane na ścianach kolory, materiały, detale dekoracyjne powinny korelować z prostotą wnętrza,  całość ma sprawiać wrażenie spójnego i uporządkowanego. Bezsprzecznie należy stawiać na jakość dodatków i dekoracji, a nie na ilość. Pamiętaj aranżacja loftu to zasada im mniej tym lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *